Keratyna w kosmetykach do włosów: jakie ma działanie?

Keratyna, uwielbiana przez kobiety ze względu na poprawę kondycji oraz wyglądu włosów, to coraz popularniejszy składnik produktów do codziennej pielęgnacji. Czym właściwie jest i jakie właściwości ma keratyna? Oto co warto o niej wiedzieć. 

Co to jest keratyna?

Keratyna jest białkiem, będącym budulcem naszych włosów i paznokci, a także częściowo skóry. Produkowana przez keratynocyty jest niezwykle odporna na czynniki fizyczne i chemiczne. Obecna w naskórku tworzy na jego powierzchni barierę hydrolipidową, będącą “tarczą” chroniącą skórę przed czynnikami atmosferycznymi, utratą wody i podrażnieniami. Keratyna jest głównym budulcem włosów, który stanowi ok. 80 proc. ich składu, oprócz wody, minerałów, pigmentów i lipidów. Białka keratyny scalają strukturę włosa, nadają kosmykom elastyczność i blask.

Keratyna we włosach

Keratyna występuje we włosach pod dwoma postaciami: włóknistej i amorficznej. Jest odpowiedzialna za strukturę i kształt włosa, jego trwałość i wytrzymałość na zniszczenia, zdrowy wygląd włosów oraz chroni je przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. wysoka i niska temperatura, ścieranie, promieniowanie UV, stylizacja czy koloryzacja. To do ilości keratyny we włosie zależy, czy nasze włosy są proste, falowane czy kręcone.

Niedobór keratyny w strukturze włosów przyczynia się do ich nadmiernego wypadania (standardowo wypada nam około 100 włosów dziennie i jest to normą), łamania, rozchylania się łusek włosowych i rozdwajania końcówek. Do utraty keratyny może dojść podczas stylizacji włosów z użyciem gorącej temperatury (lokówka, prostownica, suszarka), rozjaśniania włosów.

To w jaki sposób włosy układają się po użyciu np. prostownicy, umożliwiają tymczasowo przerwane wiązania keratynowe we włosach. Efekt ten nie jest jednak stały – po umyciu włosy nie zostają proste, a wracają do swojego naturalnego wyglądu. Wiązania w obrębie keratyny szybko wracają do swojego początkowego stanu. Niektóre zabiegi takie jak trwała ondulacja, powodują długotrwałe zerwanie łańcuchów keratyny, a włosy zachowują swój kształt. Niestety taka stylizacja mocno niszczy kosmyki.

Keratyna w kosmetykach do włosów

Ubytki keratyny we włosach, spowodowane czynnikami zewnętrznymi, można uzupełnić stosując w codziennej pielęgnacji z hydrolizowaną keratyną, która jest popularnym składnikiem produktów do włosów. W czystej postaci występuje jako żółty płyn o charakterystycznym zapachu. Substancję tę otrzymuje się z hydrolizy wełny owczej. W takiej formie jest rozpuszczalna w wodzie a swoją strukturą przypomina keratynę naturalnie  występującą we włosach. Z łatwością wnika w głąb włosa odżywiając go i odbudowując zniszczenia. Ubytki w strukturze włosa uzupełnione są białkami hydrolizowanej keratyny, która jednak łatwo się z nich wypłukuje.

Keratynę znajdziemy w szamponach, maskach i odżywkach, które najczęściej przeznaczone są do pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych i farbowanych, czyli średnio- i wysokoporowatych. Produkty te zawierają stosunkowo niskie stężenia keratyny (około 10 proc.) Regularne ich stosowanie sprawia, że włosy przestają się łamać, nabierają połysku i sprężystości, są zabezpieczone przed działaniem wysokiej temperatury. Białka keratynowe pozwalają wygładzić powierzchnię włosów i uzyskać efekt “tafli”.