Skąd się biorą piegi i przebarwienia? Sposoby na zmiany pigmentacyjne

Piegi i przebarwienia pojawiają się w najbardziej widocznych miejscach ciała, czyli na twarzy i dłoniach. Dlaczego? Skąd się biorą piegi i przebarwienia oraz jakie są na nie sposoby?

Skąd się biorą piegi?

Skłonność do piegów jest uwarunkowana genetycznie. Te zmiany pigmentacyjne są konsekwencją zaburzeń pracy zdrowych melanocytów. U osób o ciemnej karnacji piegi wyglądają jak plamki powierzchniowe i można próbować jej wywabiać, z kolei w przypadku jasnej cery to przebarwienia głębsze i ich usuwanie jest mało skuteczne.

Piegi nie występują u niemowląt, ale pojawiają się u dzieci i młodzieży. U niewielu osób pozostają na całe życie (są to osoby o wyjątkowo jasnej karnacji).

Piegi mogą nasilać się po opalaniu, ponieważ światło słoneczne, które przenika przez skórę, aktywuje melanocyty, co zwiększa liczbę piegów i powoduje ich ciemnienie. Wiele osób nie zauważa u siebie piegów w ciągu roku i dostrzega je dopiero latem, po opalaniu, głównie na policzkach i nosie. Piegi nie są oznaką żadnej choroby skóry, ale osoby, które je mają, są znacznie bardziej narażone na oparzenia słoneczne i raka skóry.

Skąd się biorą przebarwienia?

Przebarwienia to plamki ciemniejsze od koloru skóry. Pojawiają się zazwyczaj na skutek zbyt intensywnego opalania, zmian hormonalnych i zapalnych skóry, nadczynności lub niedoczynności tarczycy oraz chorób wątroby. Ich powstawanie zależy od stopnia wrażliwości na słońce. Niektórzy opalają się równomiernie, ale u innych melanina rozkłada się nierówno, co prowadzi do powstawania plam. Na efekty rozjaśniania plam i przebarwień trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Sposoby na piegi i przebarwienia

1. Krem wybielający piegi i przebarwienia

W drogeriach i aptekach są dostępne kremy z wybielaczem, które głębiej rozjaśniają skórę. Najczęściej takie kosmetyki zawierają kwas witaminy A, azelainowy i kojowy oraz kwasy owocowe, które przyspieszają złuszczanie naskórka, żeby następnie wraz z nim złuszczyć powierzchniowe plamy. W aptece można kupić jeszcze kremy silnie rozjaśniające skórę, które zawierają hydrochinon. Ta substancja wybiela skórę i redukuje aktywność melanocytów, co zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.

Kremy rozjaśniające mają jedną wadę: mogą podrażniać i uczulać wrażliwą skórę. Na kosmetyki wybielające powinny uważać zwłaszcza te osoby, które mają cerę naczynkową i skłonności do podrażnień. Nie wolno ich używać w przypadku ran, podrażnień i wysypki. Podczas kuracji należy zrezygnować z ekspozycji na słońce lub ewentualnie stosować blokery.

2. Zabiegi na piegi i przebarwienia

W przypadku głębokich przebarwień, na które nie działają kremy, należy udać się do gabinetu kosmetycznego. Popularne zabiegi rozjaśniające, to znaczy peeling oraz maskę wybielająca i nawilżającą, wykonuje się w sześciu, dziesięciu seriach. Po zabiegach skóra będzie wyraźnie jaśniejsza, co nie oznacza, że wszystkie plamy znikną. Dermatolog powinien obejrzeć skórę pod lampą Wooda, czyli urządzeniem diagnostycznym, które emituje promienie ultrafioletowe, aby ocenić głębokość przebarwienia. Na podstawie wyniku lekarz dobierze konkretne zabiegi.

  • Krioterapia na piegi i przebarwienia
    Ten zabieg usuwa plamy wątrobowe lub powierzchowne na rękach i na twarzy. Krioterapia polega na mrożeniu skóry i leczeniu jej bardzo niskimi temperaturami.
  • Peelingi chemiczne na piegi i przebarwienia
    Peelingi chemiczne mają na celu ścieranie naskórka. Można je podzielić na powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie. Peeling chemiczny umożliwia rozjaśnienie plam znajdujących się nawet głęboko w skórze właściwej. Dla uzyskania widocznego efektu należy wykonywać zabiegi w seriach. Peeling chemiczny stosuje się w celu usuwania piegów, plam, w tym soczewicowych, i przebarwień.
    W trakcie stosowania peelingów chemicznych nie wolno wystawiać skóry na słońce. Przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu jest jeszcze aktywna opryszczka, alergia skórna, skłonność do powstawania bliznowców, choroba autoimmunologiczna, uszkodzenie skóry, stan po krioterapii (przynajmniej pierwsze sześć miesięcy) i terapia farmakologiczna pochodnymi witaminy A.
  • IPL na piegi i przebarwienia
    Urządzenie IPL nie jest laserem. Działa na podobnej zasadzie, ale emituje szerszy zakres fal (w przypadku lasera jest to fala o jednej długości). Podczas zabiegu urządzeniem IPL nie można stosować dużej mocy, ponieważ może dojść do poparzeń skóry. Z tego powodu IPL sprawdza się jedynie w przypadku plam powierzchniowych (płytkich).
  • Laser bromkowo-miedziowy na piegi i przebarwienia
    To najskuteczniejsza metoda usuwania piegów i przebarwień. Podczas gdy zwykły laser emituje tylko jedną długość fali, laser bromkowo-miedziowy aplikuje dwie długości fal w jednym impulsie; dzięki temu może działać zarówno na przebarwienia, jak i na naczynka. Niestety, zabieg znajduje się w ofercie niewielu gabinetów, ponieważ trudno go przeprowadzić i dużo kosztuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *