Jak się opalić i nie spalić?

Lato, a nawet późna wiosna to pory roku, w których często przebywamy na świeżym powietrzu, co wiąże się z ekspozycją na słońce. Wielu ludziom wydaje się, że skoro nie leżą na plaży, nie muszą stosować kremu z filtrem. Nie jest to prawdą. Chociaż słońce ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, nie powinniśmy przebywać na nim zbyt długo i bez odpowiedniej ochrony. Jak zabezpieczyć się przed słońcem i zadbać o skórę po opalaniu? Dowiedz się, jak wybrać krem z filtrem i po opalaniu.

Dlaczego należy stosować krem z filtrem?

Słońce emituje promieniowanie. Szkodliwe dla człowieka jest promieniowanie UVA i UVB. Promieniowanie UVA pozbawia skórę jędrności, a w konsekwencji przyspiesza procesy starzenia, natomiast promieniowanie UVB może powodować poparzenia skóry, a w dalszej perspektywie raka.

Jak wybrać krem z filtrem?

Należy wybrać taki krem z filtrem, który ochroni nas przed promieniowaniem UVA i UVB. Najskuteczniejsze są filtry chemiczne lub chemiczno-mechaniczne. Dla ich oznaczenia stosuje się skrót SPF (ang. Sun Protection Factor).

Wybór filtra

Przy wyborze kremu z filtrem kluczowy jest odpowiedni dobór filtra. Podsuwamy metodę, która ułatwi Wam podjęcie decyzji. W każdej szerokości geograficznej ludzie mają różną wytrzymałość na słońce. W krajach, w których panuje klimat umiarkowany, wytrzymałość na słońce jest niewielka, bo wynosi ok. 10-20 min. Oznacza to, że przez 10-20 minut możemy bezkarnie przebywać na słońcu bez żadnej ochrony. Jeżeli zastosujemy krem z filtrem, wydłużymy ten czas. Warunkuje go cyfra stojąca za skrótem SPF. I tak – gdy użyjemy kremu z filtrem SPF 30, mnożymy nasze 10 minut wytrzymałości przez 30, co daje nam 300 minut bezpiecznego przebywania na słońcu. Po upływie tego czasu musimy zakończyć opalanie, bo filtr nie będzie nas dłużej chronił.

Jak wybrać krem po opalaniu?

O skórę warto dbać nie tylko przed opalaniem, lecz także po opalaniu. Należy unikać kremów regenerujących, które są zbyt inwazyjne. Lepiej sprawdzą się kosmetyki nawilżające, ponieważ uspokoją i nawodnią skórę. Wybór takich preparatów jest duży. Krem nawilżający, nawilżające serum i maska nawilżająca to tylko niektóre z rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *